3M BP141W1B Anti-Glare Bright Screen Privacy Filter for 16.1" Widescreen Laptop
Shipping calculated at checkout.
In stock: 1
Description
3M™ Bright Screen Privacy Filter for 14.1in Laptop, 16:10, BP141W1B - For 14.1" Widescreen LCD 2 in 1 Notebook - 16:10 - Glare Resistant - Anti-glare
Features
  • On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market.
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
  • 100% hand inspected for quality assurance.
General Information
  • Product Type: Privacy Screen Filter
  • Manufacturer Part Number: BP141W1B
  • Manufacturer: 3M
  • Product Name: Bright Screen Privacy Filter for 14.1in Laptop, 16:10, BP141W1B
  • Brand Name: 3M
Technical Information
  • Aspect Ratio: 16:10
  • Device Supported: 2 in 1 Notebook
  • Features:
    • Reversible Matte-to-Glossy
    • Limited Viewing Angle
    • Easy to Apply
    • Blue Light Reduction
  • Orientation: Landscape
  • Display Type Supported: LCD
  • Display Size Supported: 14.1"
  • Widescreen: Yes
  • Anti-glare: Yes
  • Touch Compatibility: Yes
  • Blue Light Reduction: Yes
  • Film Classification: Bright Screen
  • Screen Attachment: Adhesive Strip
  • Durability: Glare Resistant
  • Package Contents:
  • Bright Screen Privacy Filter for 14.1in Laptop, 16:10, BP141W1B