APC SMX120RMBP2U Smart-UPS X External Battery Pack, Rack/Tower 2U, 120Vdc -Black
Shipping calculated at checkout.
In stock: 3
Description
General Information
  • Manufacturer: Schneider Electric SA
  • Brand Name: APC by Schneider Electric
  • Manufacturer Part Number: SMX120RMBP2U
  • Product Model: SMX120RMBP2U
  • Product Name: SMX120RMBP2U External Battery Pack
  • Product Type: External Battery Pack
Marketing Information:
  • This APC Smart-UPS battery pack connected with SMX Line Interactive UPS is designed for IT managers or network administrators to maintain business uptime, data transfer and continuity during prolonged power outages. This 120Vdc SMX extendable runtime battery pack is compatible with above 2kVA SMX Smart-UPS extended runtime models. The SMX battery pack offers easy plug-and-play installation onto an operating APC Smart-UPS X, ensuring power availability while runtime capacity is added. The lead-acid battery pack has a 2-years warranty. The Smart-UPS battery pack operates equally in tower configuration, standing next to an APC Smart-UPS X, or in rack-mount configuration, mounted below the UPS. The battery pack operates equally in tower configuration, standing next to an APC Smart-UPS, or in rack-mount configuration, mounted below the UPS. Package Includes APC SMX120RMBP2U External Battery Pack, installation guide, and rack-mounting brackets.
Technical Information
  • Battery Characteristics: Spill-proof/Maintenance-free
  • Battery Chemistry: Lead Acid
  • Hot Swappable: Yes
  • Minimum Battery Life: 3 Year
  • Maximum Battery Life: 5 Year
  • Battery Energy: 1200 VAh
  • Output Voltage: 120 V DC
Physical Characteristics
  • Color Family: Black
  • Product Color: Black
  • Form Factor: External
  • Rack Height: 2U
  • Height: 3.3"
  • Width: 17"
  • Depth: 26.3"