StarTech 1M25-U3-M2-ADAPTER M.2 NVMe SSD to U.3 2.5" Adapter Converter Chassis
Regular price
Sale price
Regular price
Description
Couldn't load pickup availability
Current product
Current
Vendor:
citiCALLS
Sale price
Options
Descriptions
M.2 to U.3 Adapter for M.2 NVMe SSDs, PCIe M.2 Drive to 2.5inch U.3 (SFF-TA-1001) Host Adapter/Converter, TAA Compliant - 2.5" Drive Form Factor
Connect an M.2 NVMe drive to a 2.5-inch U.3 (SFF-TA-1001) drive bay
Warranty Information
Warranty
2 Years
Connector(s)
Drive Connectors
1 - M.2 (NVMe, M-Key, PCIe x4)
Host Connectors
1 - U.3 (PCIe, NVMe, SFF-TA-1001)
Environmental
Operating Temperature
0⁰C to 50⁰C (32°F to 122°F)
Storage Temperature
-40⁰C to 85⁰C (-40°F to 185°F)
Humidity
15% - 90% RH
Hardware
Fan(s)
No
Interface
U.3 (PCIe, NVMe, SFF-TA-1001)
Bus Type
PCI Express
Number of Drives
1
Compatible Drive Types
M.2 (PCIe, NVMe, M-Key, NGFF)
Supported Drive Height(s)
2242
Packaging Information
Package Height
1.2 in [3.0 cm]
Package Length
6.9 in [17.5 cm]
Shipping (Package) Weight
3.5 oz [100.0 g]
Package Width
5.6 in [14.2 cm]
Performance
S.M.A.R.T. Support
Yes
Hardware Raid Supported
No
Insertion Rating
60 Cycles
MTBF
12,368,734 Hours
Physical Characteristics
Color
Red
Product Height
0.3 in [7.0 mm]
Product Length
3.9 in [10.0 cm]
Weight of Product
1.3 oz [37.0 g]
Product Width
2.8 in [7.0 cm]
Power
Output Voltage
3.3V DC
Output Current
5A