StarTech 25SAT35HDD 2.5" to 3.5" Aluminum SSD HDD Hard Drive Adapter Enclosure
Regular price
Sale price
Regular price
Description
Couldn't load pickup availability
Current product
Current
Vendor:
citiCALLS
Sale price
Options
Descriptions
2.5” to 3.5” SATA Aluminum Hard Drive Adapter Enclosure with SSD / HDD Height up to 12.5mm
Turn a 2.5” SATA HDD/SSD into a 3.5” SATA Drive
Warranty Information
Warranty
2 Years
Connector(s)
Drive Connectors
1 - SATA Data & Power Combo (7+15 pin)
Host Connectors
Environmental
Operating Temperature
5°C to 55°C (32°F to 131°F)
Storage Temperature
5°C to 55°C (32°F to 131°F)
Humidity
5% - 85% RH
Hardware
Interface
SATA
Number of Drives
1
Drive Size
2.5in
Drive Installation
Removable
Compatible Drive Types
SATA
Number of 2.5 inch bays
1
Packaging Information
Package Height
1.4 in [3.6 cm]
Package Length
6.5 in [16.4 cm]
Package Width
4.5 in [11.4 cm]
Package Quantity
Shipping (Package) Weight
9.0 oz [256.0 g]
Performance
Type and Rate
SATA III (6 Gbps)
Hardware Raid Supported
No
Max Drive Capacity
Currently tested with up to 1TB 7200 RPM hard drives
Insertion Rating
Door: 500 cycles NSS Connector: 50,000 cycles
Physical Characteristics
Color
Black & Silver
Material
Aluminum and Plastic
Max Drive Height
0.5 in [12.5 mm]
Product Length
5.7 in [14.6 cm]
Product Width
4.0 in [10.2 cm]
Product Height
1.4 in [3.6 cm]
Weight of Product
9.2 oz [260.0 g]
Power
Input Voltage
5V DC
Output Voltage
5 DC
What's in the Box
Included in Package
1 - 2.5” to 3.5” SATA HDD/SSD Enclosure