Wavenet WAV-SHELF-14SSV-1U RACK SHELF- 14in SINGLE-SIDED VENTED- 1U
Shipping calculated at checkout.
Out of stock
Description
MPN: WAV-SHELF-14SSV-1U
Description
  • Wavenet 1U 14" Solid Bottom, Single-Sided Rack Shelf - 19" 10 Wide Rack-mountable - Black Powder Coat Cold-rolled Steel (CRS)-25lbs. Maximum Weight Capacity
  • 1U solid bottom, single-sided 14"deep
  • Compatible with standard 19 inch wide equipment
  • Rack shelf for supporting objects up to 50lbs
  • Compatible with standard 19 inch racks
  • Used with 2-Post, 4-Post Racks, cabinets and wall racks
  • Made from 16 gauge cold roll steel (CRS)
  • Black powder coat finish
  • Standards & Compliance
  • RoHS
  • EIA/ECA-310-E
  • Package Includes
  • 1U 14" Solid Bottom, single-sided Rack Shelf, 1 PC.
  • #12-24 Mounting Screw, 8 PCS.
Specifications
  • Rack Height - Feet: 14"